Михайло ФедоровичЗавідуючий кафедрою
к.ф.н., доцент
Кафедра філософії, історії та політології була створена на підставі рішення Вченої ради університету від 29 червня 2011 р. шляхом об’єднання кафедр філософії та культурології, історії України, політології з метою вдосконалення усіх напрямків їх роботи.
У минулому кожна з цих кафедр забезпечувала викладання дисциплін соціально-гуманітарного циклу і мала багату історію свого розвитку. Так, наприклад, історія як дисципліна викладалась, починаючи з перших днів існування нашого вищого навчального закладу – з 1921 р. У 1939 р. було створено кафедру марксизму-ленінізму, яка забезпечувала викладання історичних дисциплін. У травні 1958 р. кафедра марксизму-ленінізму була перейменована на кафедру історії КПРС і філософії. У зв’язку з реорганізацією у грудні 1962 р. були створені як окремі структурні підрозділи кафедри історії КПРС (перший завідувач – к.іст.н., доцент О. С. Родичев) та філософії (перший завідувач – к.філос.н. Л. М. Матвєєнко). У листопаді 1964 р. була прийнята номенклатура кафедр суспільних наук, згідно з якою у вузах з 1 вересня 1965 р. почали функціонувати кафедри історії КПРС, філософії та наукового комунізму.
Самостійне існування кафедра філософії знову розпочала у серпні 1976 р., коли у результаті поділу кафедри філософії та наукового комунізму було створено дві – наукового комунізму (завідувач д.іст.н., професор М. Д. Дихан) та філософії (к.філос.н, доцент П. Г. Гопченко).
З початку 90-х років модернізується діяльність кафедри філософії, яка з 1991 р. набуває статусу кафедри філософії та культурології. Викладачі кафедри, а саме – Є. О. Акимович, А. Г. Гаджикурбанов, О. С. Кирилюк, П. Г. Гопченко, А. М. Осипов, С. П. Симоненко, Л. О. Сандюк, О. В. Сулим, М. Ф. Цибра, М. С. Шепелєва, Н. В. Щубелка М. Ф. Шмиголь – інтенсивно розробляли активні методи навчання з основних тем історії філософії, релігієзнавства, культурології, а також викладали низку спецкурсів, таких як філософські проблеми глобалізації, історія філософії, філософія науки, синергетика. У 2001 р. на посаду завідувача кафедрою був обраний М. Ф. Шмиголь. З цього часу колектив кафедри у значній своїй частині плідно працював і над виданням низки навчальних посібників та навчально-методичних комплексів для самостійної роботи студентів з курсів «Культурологія», «Філософія», «Релігієзнавство».
З проголошенням незалежної України відбулася й реорганізація кафедри історії КПРС, яка стала з 1991 р. іменуватися «Історія України». З вересня 1976 р. по лютий 2006 р. завідувачем кафедри історії України був відомий вчений д.іст.н., професор М. О. Скрипник, який доклав багато зусиль для зміцнення кафедри. З 2006 р. по 2011 р. очолювала кафедру історії України д.іст.н., професор Г. К. Парієнко, яка продовжувала зберігати та примножувати традиції колективу. В умовах розбудови української держави для формування національної свідомості та суспільно-гуманітарної підготовки майбутніх фахівців економістів багато зробили провідні викладачі кафедри к.іст.н., доценти: Н. В. Агафонова, Л. Ф. Домбровська, С. С. Жечев, В. П. Ковальчук, В. М. Красовський, Л. В. Петришина, В. Т. Руденко, а також когорта молодих науковців – Ю. Б. Махінла, Н. Ф. Щербина, О. О. Сечковський. Члени кафедри є авторами монографій та колективних наукових праць. Тільки за останні роки було опубліковано п’ять монографій, в яких висвітлюється історія нашого університету, майже всіх факультетів, а також внесок вчених та ректорів ОНЕУ у розвиток економічної науки.
Кафедру політології було засновано у 1991 р. на базі кафедри наукового комунізму, яка була виділена у 1976 р. з кафедри філософії та наукового комунізму. Очолив кафедру у 1993 р. д.е.н., професор С. О. Матвєєв. Викладачі кафедри розпочали викладання принципово нових курсів: «Політологія» та «Загальна соціологія». Протягом 1991 – 2011 рр. професори кафедри С. О. Матвєєв, Н. С. Назарова, В. М. Соколов підготували та опублікували низку навчальних посібників. На Всеукраїнському конкурсі, проведеному Міністерством освіти та фондом «Відродження» два навчальних посібника з курсів «Політологія» та «Економічна соціологія» під редакцією д.е.н., проф. С. О. Матвєєва та к.іст.н доц. Л. С. Буланенко отримали премію. На кафедрі плідно працювали доценти М. А. Яценко, А.Є.Румянцева, ст. викладачі О. П. Гловацька, Н. О. Музиченко, К. В. Лапін, І. А. Стрижова та к.політ.н. Т. П. Балута.
У 2011 році новоутворена кафедра філософії, історії та політології збагатилася багатоаспектним баченням різноманітних проблем з дисциплін гуманітарного циклу. До професорсько-викладацького складу кафедри входили професори П. Г. Гопченко, В. М. Соколов, М. Ф. Цибра, Н.С. Назарова; доценти Н. В. Агафонова, Є. О. Акимович, Л. С. Буланенко, О. В. Добродум, В. П. Ковальчук, В. М. Красовський, Л. В. Петришина, А. Є. Румянцева, Л. О. Сандюк, С. П. Симоненко, О. В. Сулим, Н. Ф. Щербина, М. Ф. Шмиголь, Н. В. Щубелка, М. А. Яценко; ст. викладачі Т. П. Балута, О. Д. Картелян, Ю. Б. Махінла, Н. О. Музиченко, О. П. Гловацька, І. А. Стрижова, К. В. Лапін, Ю. С. Юшкевич; викладачі О. О. Давиденко, А. О. Прибильський, О. О. Сечковський. Очолив кафедру філософії, історії та політології к.філос.н., доцент М. Ф. Шмиголь.
На сучасному етапі свого розвитку навчально-педагогічна робота колективу кафедри є багатопрофільною і забезпечує викладання дисциплін соціально-гуманітарного циклу, передбачених навчальними планами університету: «Історія та культура України», «Соціологія політики», «Філософія», «Історія сучасного світу», «Методологія наукових досліджень». Колектив кафедри добре усвідомлює, наскільки важливим є якісне засвоєння цих дисциплін для подальшого успішного розвитку творчих здібностей молодих людей, становлення їхнього світогляду, культури, морально-естетичних засад їх особистісного розвитку в сучасних умовах становлення нашої держави, що рухається у напряму інтеграції до європейської спільноти.
Наукова робота кафедри передбачає різні напрямки реалізації одним з яких є розробка комплексної теми. У 2015 році – завершено роботу над комплексною темою кафедри «Світоглядні, історичні та соціально-політичні проблеми розвитку України в контексті глобалізаційних процесів». На основі наукових наробок професорсько-викладацького складу підготовлено до друку і видано монографію «Глобалізаційні процеси в контексті гуманітарних наук: український вимір», яка структурно поділяється на три розділи: «Сутність і соціально-економічні аспекти глобалізації»; «Філософські проблеми глобалізаційних процесів»; «Національно-культурна ідентичність і державність українського народу в контексті глобалізаційних тенденцій: теоретико-методологічні підходи та конкретно-історичний досвід». 2016 року кафедра започаткувала наукову розробку нової комплексної теми: «Соціогуманітарний потенціал освіти як чинник модернізації українського суспільства», дослідження якої на першому етапі передбачає вивчення літератури з проблеми «Еволюція освітніх моделей: теоретико-методологічний аспект» за такими напрямками: світоглядні основи освіти, філософська традиція української освіти, функції освіти в культурі, глобалізаційні виклики життєтворчій функції освіти, місце та роль освіти у розвитку людського потенціалу.
Методична робота кафедри спрямована на підготовку науково-методичних та навчальних розробок, на консультативну допомогу студентам та аспірантам, на підготовку матеріалів з усіх дисциплін, що викладаються; на участь в організації і роботі методичних семінарів і конференцій тощо. Викладачі кафедри працюють над підвищенням теоретичного і методичного рівня викладання, удосконаленням методів і форм навчання та організації самостійної роботи студентів.
Кафедра приділяє значну увагу виховній роботі зі студентами, зокрема патріотичному та морально-етичному вихованню студентської молоді. Викладачі кафедри є кураторами академічних груп кредитно-економічного факультету.
Кафедра філософії, історії та політології посідає вагоме місце у системі суспільно-гуманітарної підготовки фахівців економічних галузей. Кафедра усвідомлює своє високе призначення у навчанні та вихованні висококваліфікованих спеціалістів та свідомих громадян своєї держави.