Володимир МихайловичДекан факультету
к.е.н., доцент
Одеський національний економічний університет є одним із кращих вищих навчальних закладів економічного профілю не лише в України, а й знаний за її межами. Університет входить до світового освітнього простору, має високий міжнародний рейтинг, що підтверджено членством у Європейській Асоціації Університетів (ЄАУ). Колектив університету здійснює розробку актуальних проблем економічного розвитку суспільства, механізмів становлення ринкових відносин, докладає чимало зусиль щодо вдосконалення навчального процесу, запровадження прогресивних педагогічних методик, зміцнення матеріально-технічної бази ВНЗ, створення нових напрямків і спеціальностей. Накопичений досвід, високий професіоналізм викладачів і співробітників, динаміка розвитку, реальна конкурентоспроможність випускників дозволили університету стати провідним центром підготовки національних кадрів. Свою місію університет бачить в орієнтації на формування наукової і професійної еліти України.
Факультет міжнародної економіки — один із наймолодших і найпопулярніших у структурі Одеського національного економічного університету. За сорокалітній період функціонування факультет міжнародної економіки підготував більше семи тисяч фахівців, з яких понад чотири сотні – для зарубіжних країн світу. Сьогодні на факультеті навчається більше тисячі студентів.
Факультет економіки праці був створений на підставі наказу Міністерства вищої і середньої освіти УРСР за № 179 від 9 квітня 1968 р. У документі за підписом міністра Ю.М Даденкова зазначалося, що реорганізація ВНЗ покликана необхідністю поліпшення якості підготовки спеціалістів і створення більш сприятливих умов для навчально-методичної, наукової та виховної роботи в Одеському інституті народного господарства. (Так називався до 1993 р. ОНЕУ). Відповідно до наказу з 1 вересня 1968 р. планово-економічний факультет був розділений на два факультети: планово-економічний та факультет економіки праці. (Планово-економічний факультет був створений двома роками раніше, у 1965 р., шляхом виділення його з кредитно-економічного факультету). Заснування факультету економіки праці фактично стало завершальною ланкою процесу реорганізації Одеського інституту народного господарства 60-х рр.
Згідно з правилами прийому до вищих навчальних закладів, якими керувався ОІНГ, з 1 вересня 1968 року студентами факультету економіки праці було зараховано 140 абітурієнтів, з яких 26 осіб були направлені підприємствами та мали стаж роботи більше 2-х років, 114 абітурієнтів пройшли за конкурсом.
За новоствореним факультетом у 1968 р. наказом ректора С.Я. Огородника було закріплено три кафедри: кафедра економіки та організації промислового виробництва (14 викладачів, зав. кафедрою – доцент Вікторія Іванівна Охлоповська); кафедра технології і галузей народного господарства (8 викладачів, зав. кафедрою – в.о. доцента Олена Олександрівна Яценко); кафедра цивільної оборони (11 викладачів, зав. кафедрою – в.о. доцента Іван Тихонович Більдей).
Першим деканом факультету економіки праці було призначено кандидата економічних наук, старшого викладача, а згодом доцента кафедри економіки і організації промислового виробництва Георгія Гавриловича Хоцяновича. На посаді декана Г.Г. Хоцянович працював чотири роки. Під його керівництвом колектив факультету добився значних успіхів у справі навчання і виховання студентів. Г.Г. Хоцянович ініціював і обґрунтував необхідність створення на факультеті спеціальності «Економіка та наукова організація праці» та окремої кафедри, яка займалася підготовкою спеціалістів за означеним фахом. З 1969 по 1974 рр. він очолював також кафедру економіки та наукової організації праці. Пізніше кафедра була перейменована в кафедру економіки та соціології праці, стала основою сучасної структурної одиниці факультету – кафедри управління персоналом і економіки праці.
Зміни в керівництві Одеського інституту народного господарства 1972 р. суттєво позначилися на подальшому розвитку факультету економіки праці. Інститут очолив доктор економічних наук, професор В.П. Бородатий, який особливу увагу приділяв підбору керівних кадрів. У грудні 1972 р. деканом факультету економіки праці був призначений кандидат економічних наук, доцент Аркадій Йосипович Ягодзинський. Він обіймав посаду декана, на якій проявив себе талановитим організатором, енергійним керівником, згодом посада декана стала важливою сходинкою професійного злету як проректора з навчальної роботи і професора. Майже п’ять років (до 29 квітня 1977 р.) А.Й. Ягодзинський очолював факультет економіки праці, приділяючи особливу увагу впровадженню активних методів навчання з метою поліпшення якості підготовки економістів. Добився переводу факультету в окреме приміщення, де й нині навчаються студенти факультету міжнародної економіки. Саме тоді основним напрямком наукової діяльності А.Й. Ягодзинського визначилася проблема удосконалювання системи підготовки фахівців з вищою освітою, що стала справою всього його подальшого життя.
У цей період відбулися також зміни в структурі факультету. У 1975 р. була створена кафедра економіки та організації матеріально-технічного постачання з метою підготовки фахівців для загальнодержавної системи постачання СРСР, для відділів постачання і збуту підприємств. Очолив вищеназвану кафедру доктор економічних наук Ілля Абрамович Рабінович. 1989 р. кафедра була перейменована у кафедру управління матеріальними ресурсами.
У 1977 р. деканом факультету був призначений Євген Никифорович Волошин, кандидат економічних наук, доцент кафедри міжнародних економічних відносин, який з 1972 р. виконував обов’язки заступника декана ФЕТ. Згадуючи минуле, Є.Н. Волошин підкреслював: «Моє минуле – це викладання, майже 30 років роботи в деканаті ФЕТ-ФМЕ, наукова робота на кафедрі міжнародної економіки». Майже чверть століття Євген Никифорович сумлінно працював на посаді декана, дбаючи про факультет у складних кризових умовах, піклувався про вдосконалення навчального процесу й трудової дисципліни студентів.
Нового імпульсу економічній освіті надало проголошення України у 1991 р. незалежною демократичною державою. Зміни в економіці, а також новий стан розвитку соціальних і політичних відносин зумовили необхідність кардинальної зміни як організації, так і змісту економічної освіти, орієнтованої на підготовку фахівців, здатних працювати в нових умовах. Виникла необхідність створення нових освітніх структур, реорганізації традиційних підрозділів і відділень. У зв’язку з переходом до нових економічних форм господарювання 1991 р. факультет економіки праці було переформовано у факультет економіки трудових і матеріальних ресурсів. Цього ж року відбулася реорганізація кафедри управління матеріальними ресурсами у кафедру маркетингу.
У 1992 р. була заснована кафедра міжнародних економічних відносин. При створенні кафедри було передбачено:
- функціонування її як гуманітарної, що забезпечує надання студентам всіх форм навчання та всіх спеціальностей фундаментальних основ сучасних зовнішньоекономічних знань, специфіки включення України до світового співтовариства;
- відкриття спеціальності «Міжнародна економіка» (освітньо- кваліфікаційний рівень «бакалавр» - 6.030503 та «магістр» - 8.050103).
Засновник кафедри й спеціальності – професор, академік АНУ Ю.Г. Козак.
Відкриття спеціальності та підготовка фахівців зі спеціальності «Міжнародна економіка» дало підстави перейменувати факультет економіки трудових і матеріальних ресурсів у факультет міжнародної економіки.
Реорганізація інституту народного господарства в Одеський національний економічний університет, що відбулася у 1993 р., відкрила нові перспективи розвитку всіх структурних підрозділів вищого навчального закладу, вдосконалення навчального процесу.
Факультет економіки трудових і матеріальних ресурсів у 1994 р. був переформований у факультет міжнародної економіки.
У 1995 р. була створена кафедри екології, розміщення продуктивних сил і технології, яка посіла важливе місце в структурі факультету.
Сучасний етап розвитку факультету міжнародної економіки, започаткований на межі нового тисячоліття, ознаменований створенням нових кафедр і спеціальностей, зміцненням матеріальної бази, вдосконаленням навчального процесу, активізацією науково-дослідної роботи.
У 2001 р. факультет очолив кандидат економічних наук, доцент Володимир Михайлович Беспалов.
У 2003 р. було засновано кафедру економіки та управління туризмом, що здійснює підготовку фахівців за спеціальністю «Туризм»; у 2004 р. – започаткувано на базі кафедри ЕРПСТ нову спеціальність „Експертиза товарів та послуг” за напрямком „Торгівля”; У 2007 р. кафедра екології, розміщення продуктивних сил і технології була перейменована в кафедру регіональної економіки та екології.