Анонси подій та оголошення
Про з’їзд Профспілки працівників освіти і науки
17 листопада у Києві відбувся VIII з'їзд Профспілки працівників освіти і науки України, на якому підведені підсумки роботи за п’ять років та визначили завдання на наступний період.
У роботі заходу взяли участь голова Федерації профспілок України Григорій Осовий, народний депутат України Тарас Кремінь, заступник Міністра освіти і науки України Павло Хобзей, Національний координатор Міжнародного бюро праці в Україні Сергій Савчук, делегати з'їзду від обласних організацій, закордонні гості, запрошені шановні освітяни.
У складі делегації від Оде¬ської обласної організації профспілки працівників освіти и науки, як голова профкому ОНЕУ, я мала можливість взяти участь у роботі цього з'їзду.
У звітній доповіді голова галузевої профспілки Георгій Труханов зазначив, що захист трудових, соціально-економічних прав та інтересів спілчан відбувався з використанням усіх передбачених законодавством форм та методів роботи в умовах змін у суспільно-політичному житті держави, кризових явищ і спаду економіки, багаторазового підвищення комунальних тарифів і цін на товари й послуги. Завдяки активним діям Профспілки не до¬пущені зміни низки законів, постанов Верховної Ради України та Кабінету Міністрів України, що передбачали звуження соціально-економічних прав працівників галузі. Переважна більшість пропозицій нашої профспілки відобразилася у Рекомендаці¬ях парламентських слухань з питань освіти, в Національній стратегії розвитку освіти в Україні на 2012-2021 роки.
Так, спільними зусиллями ЦК профспілки та її структурних ланок заблоковано наміри влади збільшити показник кількості студентів на 1 викладача до 18 осіб. Збережено нормативи визначення кількості ставок викладачів вищих навчальних закладів І-ІІ рівнів акредитації та не допущено їх передачу на фінансування з місцевих бюджетів. Опротесто¬вано низку запропонованих Кабінетом Міністрів України заходів «шокової терапії». Урегульовано питання про роботу за сумісництвом працівників, які переміщаються з районів проведення АТО, та ін.
Розширено повноваження профкомів, зокрема й студентських, та фінансову автономію ВНЗ у Законі України «Про вищу освіту». Зменшено обсяг навчальної роботи для науково-педагогічних працівників до 600 годин на 1 ставку. Обмежено вартість виготовлення документів про вищу освіту. Унормовано питання розміру стипендії на рівні не нижче се¬реднього прожиткового мінімуму. Не допущено його ревізії у бік погіршення умов праці ПВС та навчання студентів. Скасовано обмеження розміру зарплати працівників бюджетних установ, що було обмежено 7-10 мінімальними зарплатами. Збережено право педпрацівників на пенсію за вислугою років, не допущено 50-відсоткового обмеження виплати пенсії працюючим пенсіонерам тощо.
На сьогодні залишається низка тру¬дових та соціально-економічних питань, що потребують нагального вирішення. Зокрема, підвищення розміру мінімальної заробітної плати, прожиткового мінімуму, який повинен ураховувати оновлений набір продуктів харчування, товарів і послуг, необхідних для задоволення основних соціальних та культур¬них потреб людини, тощо.
Наразі триває активна робота над опрацюванням нової редакції проекту Закону України «Про освіту», розроб¬леного МОН України. Всього зібрано 636 тисяч підписів проти статей цього закону, які передбачають погіршення умов праці та її оплати освітянам. (Дякую кожному профспілчанину нашого універси¬тету за підтримку протесту проти норм Закону «Про освіту», які звужують права працівників). Позиція нашої профспілки чітка - нові закони у жодному разі не повинні погіршувати зміст та обсяг діючих прав та пільг освітян.
«Галузева профспілка, як і міжнародні освітянські профспілки, виступає проти приватизації та комерціалізації освітніх послуг. Освіта не може бути просто засобом задоволення потреб ринку праці у фахівцях. Вона є духовною необхідністю суспільства й інвестицією у майбутнє нації та держави», - підкреслив Г. Труханов.
Далі відбулися ґрунтовне обговорення доповіді та відкриті дискусії. Заступник міністра П. Хобзей наголосив на важливості соціального партнерства між владою та профспілками: «У нас одна спільна мета - процвітаюча держава, якісна освіта. Центральна фігура якісних перетворень - учитель. Неможливо проводити зміни й реформи без його мотивації». Голова ФПУ Г. Осовий зазначив, що за сучасних складних умов роль профспілки, як найчисленнішої громадської організації у суспільно-політичному житті країни зростає. Інші виступи були також цікавими, критичними, із внесенням конкретних та конструктивних пропозицій. Особливо гостро були поставлені питання про стан та позиції профспілчан-студентів у виступі делегата від Одеської області голови профкому студентів ОНУ ім.Мечникова Вадима Пєнова.
З'їзд затвердив звіт про п'ятирічну роботу Профспілки щодо соціально-економічного захисту прав освітян та молоді, яка здобуває освіту, і визначив основні напрями її діяльності на наступні 2016-2020 роки. Відбулися також вибори Голови Профспілки та його заступників. Шляхом відкритого голосування Головою Профспілки працівників освіти і науки України обрано Георгія Труханова, а його заступниками - Любов Гарбаренко та Сергія Романюка.
Перед нами сьогодні стоять складні трудові та соціально-економічні питання щодо умов та оплати праці співробітників, від рішення яких залежать добробут, бажання та можливість кожного працювати та отримувати гідну оплату своєї праці.
Профспілка й надалі стоятиме на захисті прав та інтересів освітян. У справедливість та єдність - наша мета!
Із більш детальною інформацією мож¬на ознайомитися за адресами www.pon.org.ua.
Голова первинної профспілкової організації ОНЕУ Т.С.Корольова