Анонси подій та оголошення
«Профспілкова організація Одеського національного економічного університету вчора, сьогодні і завтра»
Загострення соціально-економічних проблем у державі, що спостерігається за останні роки, безумовно, впливає на життя кожного працівника. Ці події змусили нас, профспілкових лідерів, проаналізувати свою роботу і дати відповідь на низку запитань, які стосуються діяльності профспілкової організації університету.
На протязі десятиліть профспілкова організація університету мала великі досягнення з усіх напрямів профспілкової роботи. Гордістю профспілкової організації Одеського національного економічного університету є те, що вона багато років в оглядах-конкурсах визнавалася переможцем, за що й нагороджувалася Почесними грамотами Федерації Профспілок України, ЦК Профспілки працівників освіти і науки України, Міністерства освіти і науки України, Обласної Федерації профспілок, Обласного комітету Профспілки працівників освіти і науки України, Обласного управління освіти.
Це все стало можливим завдяки пошуку нових форм і методів профспілкової роботи, перш за все - соціальному діалогу з адміністрацією університету.
Розв’язанню багатьох проблем сприяло те, що в університеті постійно укладався колективний договір між адміністрацією та профспілковим комітетом. При солідарних діях ректора і профспілкового комітету вдалося домогтися певних результатів у розв’язанні соціальних проблем працівників університету. Положення колективного договору передбачали норми представлення додаткових відпусток, доплат, надбавок, пільг, які значно покращували умови життя працівників.
Колективний договір відіграє надзвичайно важливу роль у встановленні додаткових соціальних гарантій та пільг для працівників, зокрема надає такі форми допомоги як: оплата ліків, додаткові оплачу вальні відпустки, виплата п’яти посадових окладів членам сім’ї померлого співробітника, допомога непрацюючим ветеранам праці. Завдяки цьому значною мірою підвищувалася мотивація профспілкового членства та зростав авторитет профспілкової організації.
Але, на жаль, незважаючи на протестні дії профспілок, урядова політика за останні два роки фактично перекреслила ті досягнення, які ми напрацьовували десятиліттями. Боляче про це говорити, але через обмежене фінансування університету та запровадження Урядом жорсткої економії бюджетних коштів адміністрація університету змушена була вжити заходи щодо скорочення чисельності працівників та скасувати виплату доплат і надбавок до посадових окладів.
Сьогодні непокоїть і викликає незадоволеність у профспілок те, що до цього часу не укладена Генеральна угода між Урядом та Федерацією Профспілок України, яку профспілки чекають ще з 2015 року. Адже від того, якою буде Генеральна угода, залежить, якою буде Галузева угода і колективні договори. Звичайно, це стосується і нашої організації, адже ми маємо заключати колективний договір у 2017 році.
Чимало виникло проблем з тим, що Уряд припинив фінансування санаторно-курортного лікування застрахованих осіб та членів їх сімей, лікування в санаторіях-профілакторіях, оздоровлення дітей. Згідно з цим рішенням ми втратили змогу оздоровлювати наших працівників. Слід зазначити, що в попередні роки ми оздоровляли понад 50 працівників та членів їх сімей на рік.
Нас дуже турбує питання, як будуть захищені наші працівники. При виконанні колективного договору в 2015 році, витрати спрямованні на соціальний розвиток з розрахунку на одного працюючого складали 1595 гривень.
Щоб привернути увагу влади до освітянських бід, наша профспілкова організація від імені працівників університету десятки раз зверталася до Президента України, Кабінету Міністрів України, Голови Верховної Ради з вимогами щодо прийняття рішень для покращання життя працівникам освітянської галузі. Але, на жаль, влада не хоче нас чути. Багато законопроектів, які приймаються владою не йдуть на користь працівникам. А все це від того, що профспілки позбавлені законодавчої ініціативи.
Підсумовуючи роботу профспілкової організації університету можна констатувати, що у найскладніших умовах соціально-економічної кризи профспілковий комітет, не чекаючи чудес від влади, продовжує відстоювати законні права та інтереси працівників.
Основний акцент профспілкової роботи, - це контроль за дотриманням законодавства про працю, оплату праці і матеріальне стимулювання співробітників університету.
На соціальний захист працівників університету з профспілкового бюджету на 2016 рік виділено біля 80 відсотків профспілкових внесків.
В нинішніх умовах, коли йде наступ на права працівників, захист найціннішого, що в них є - життя та здоров’я, для профспілкової організації має особливо важливе значення. Профспілковий комітет робить все можливе, щоб дотримуватися виконання законодавства про охорону праці. Члени комісії профкому з охорони праці постійно проводять обстеження умов та охорони праці працівників, про що двічі на рік звітують на засіданнях профкому. Приємно те, що нам вдається знаходити компромісні рішення з адміністрацією, і на виконання профілактичних заходів з охорони праці адміністрація університету щорічно виділяє кошти в розмірі більш, ніж нормативні 0,2 % від фонду оплати праці.
Серед важливих питань, які вирішує профспілкова організація сьогодні, це робота з молоддю. Ми добре знаємо, що посилення мотивації профспілкового членства, підвищення авторитету та іміджу профспілкової організації в їхніх руках. Тому вони активні учасники профспілкової роботи по всім напрямам діяльності. Перш за все, це участь в проведенні круглих столів, семінарів, тренінгів.
Вважаю позитивним те, що профспілкова організація значну увагу приділяє питанням розвитку духовних інтересів членів профспілки, удосконаленню культурно-масової та спортивної роботи. Співробітники мають змогу відвідувати культурні установи міста та приймати участь в екскурсіях вихідного дня, туристичних поїздках. Для членів профспілки проводяться конкурси «Народної творчості» та фотовиставки, святкування Дня Перемоги та 8 Березня, для дітей працівників університету конкурс «Дитячого малюнку» та Новорічні свята.
Профспілкова організація університету дбає і про відпочинок членів профспілки. Наразі, я маю змогу проінформувати освітян про можливість відпочити в студентському таборі «Економіст», який знаходиться в мальовничому куточку «Кароліно-Бугазу». Профспілковий комітет за згодою голів профспілкових організацій факультетів, відділів та служб виділяє 40 пільгових путівок для відпочинку.
Не забуваємо ми своїх ветеранів. Сьогодні 89 осіб отримують матеріальну допомогу, білети до театрів, запрошення на екскурсії вихідного дня, газету «Вечерняя Одесса». Ветеранів війни та ветеранів ОНЕУ вшановують на урочистих зборах присвячених Дню Перемоги, Міжнародному жіночому дню, ювілеям університету.
Ветерани та пенсіонери знаходять у профспілковій організації університету не тільки матеріальну допомогу, а насамперед, можливість розповісти про свої проблеми, співчуття та увагу.
Я сподіваюся, що напрацювання, які ми сьогодні маємо і втілюємо в життя, дадуть впевненість кожному члену профспілки, що організація членом якої він є, в змозі його захистити та підтримати.
А нам, профспілковим лідерам, життєво важливо вживати конкретних дій і виходити на новий, більш якісний рівень роботи.
Заступник голови профспілкової організації ОНЕУ
Г.І.Шамаєва