Анонси подій та оголошення
«Університет, дружній до сім'ї»
27 листопада 2015 року у м. Києві відбулася Всеукраїнська підсумкова конференція за результатами трирічного проекту зі втілення ґендерночутливої ініціативи «Університет, дружній до сім'ї» та поширення цього досвіду в Україні, в конференції прийняли участь два члени профкому та голова первинної профспілкової організації працівників ОНЕУ Корольова Тетяна Сергіївна.
Офіційними партнерами проекту виступили Міністерство освіти і науки та Міністерство соціальної політики України за участю більш ніж 40 провідних університетів країни, і за фінансової підтримки Європейського Союзу. У рамках основного напряму «Університет, дружній до сім'ї» було реалізовано Сумським державним університетом проект «Рівні можливості для здобуття професії молодими матерями-студентками у ВНЗ». Почесними учасниками цього заходу були керівник сектору охорони здоров'я та соціальної сфери Представництва Євросоюзу в Україні Сергій Полюк, Заступник Міністра освіти і науки Максим Стріха, народний депутат України Ірина Луценко, Радник Прем’єр-міністра України з гендерних питань Лариса Кобилянська.
«Метою проекту були апробація, вдосконалення та розширення спектру послуг, які дозволяють молодій матері-студентці поєднувати навчання у ВНЗ з сім'єю. Саме це складає основу виваженої ґендерночутливої політики закладу, соціального захисту та підтримки вразливої групи — матерів-студенток з маленькими дітьми», — наголосила керівник проекту, проректор Сумського державного університету Ніна Світайло.
Проект складався не лише з надання послуг матерям, а й з проведення дослідження, вивчення міжнародного та вітчизняного досвіду та масштабної тренінгової кампанії для університетської спільноти з 120 ВНЗ по всій Україні. Завданнями проекту було:
- надання інформації про останні тенденції, досвід, передові практики й про те, як різні структурні підрозділи університетів можуть сприяти формуванню гендерночутливого середовища у вищому навчальному закладі та досягненню балансу між професійним і сімейним життям для всіх членів університетської спільноти;
- акцентування уваги адміністрації університетів, науковців, профспілкового активу та студентського самоврядування навколо дієвих та актуальних комунікаційних механізмів і ресурсів, включаючи розроблені в процесі реалізації проекту моделі та практики.
Отримані результати дозволяють розцінювати такі кроки як важливий напрям реалізації тендерної політики університетів.
"Основними цінностями, що закріплені в правовій і політичній базах Європейського Союзу є рівність між чоловіками та жінками. ЄС активно захищає та просуває права дівчаток і жінок на різних рівнях як в країнах ЄС так і за кордоном. Саме тому ми підтримали ініціативу Сумського державного університету для реалізації ідеї "Університет - дружній до сім'ї" - наголосив координатор сектору охорони здоров'я та соціальної сфери Представництва Євросоюзу в Україні Сергій Полюк.
На конференції свій досвід з впровадження гендерночутливих ініціатив представили більше 20-ти ВНЗ з різних областей України.
Особлива увага приділялася комунікаційній складовій у реалізації гендерної політики університетів та детально аналізувався досвід проведення семінарів-тренінгів в областях, як з точки зору вивчення досвіду та налагодження комунікацій, так і з точки зору виявлення існуючих проблем та можливих нових напрямків співпраці університетів.
Одним з результатів проекту є модель дружності до сім'ї на рівні ВНЗ, і як приклад, діяльність кімнати тимчасового перебування дітей, досвід роботи Центру підтримки сім’ї Сумського державного університету по впровадженню дружніх до сім’ї підходів, як один з напрямів реалізації гендерної політики в українській вищій школі, а також кращі практики втілення ідей гендерної рівності в університетське середовище багатьох вищих навчальних закладів. Важливим досягненням можна назвати поступову зміну ставлення суспільства до жінок, які поєднують материнство з навчанням.
Ознайомлення з досвідом роботи багатьох ВНЗ у напрямку впровадження елементів дружності до сім’ї дозволяє ствердитися у висновку, що через налагодження системи внутрішніх комунікацій, активне залучення жіночого потенціалу, співпрацю з профспілковими організаціями та студентським самоврядуванням, ініціювання та проведення різноманітних заходів, зокрема просвітницьких, університетська спільнота і адміністрація ВНЗ мають можливість вирішити низку досить складних на перший погляд завдань, пов’язаних із гендерними відносинами. Університет, дружній до сім’ї - це вищий навчальний заклад, що піклується про потреби всієї університетської спільноти та молоді, студентської сім’ї, зокрема, сприяючи досягненню ними життєвої рівноваги між виконанням сімейних та студентських обов’язків. Такий баланс дає можливість людині бути однаково задоволеною своєю участю та роллю у навчанні і у сім’ї.
Одеський національний економічній університет планує підтримати ініціативу реалізації гендерної політики у ВНЗ та надалі її розвивати на основі узагальнення досвіду та результатів роботи команди проекту з проведення семінарів-тренінгів для різних цільових груп та імплементацію дружніх до сім’ї підходів у свою діяльність для вирішення проблеми збереження кадрового, навчального потенціалу та формування сприятливого соціально-психологічного клімату у колективі, що є актуальним у сучасних умовах.
Голова профкому ОНЕУ Корольова Т.С.